вівторок, 11 січня 2022 р.

Геннадію Гульку – 70!

13 січня свій ювілей святкуватиме відомий український історик, краєзнавець, релігієзнавець, дослідник воєнної історії Волині, заслужений працівник культури України, Почесний краєзнавець України – Геннадій Якович Гулько.

Бажаємо миру й добра, міцного здоров’я і бадьорого настрою, сімейного благополуччя, затишку й тепла, людської шани й поваги, здійснення омріяних планів і задумів, успіхів в усіх добрих справах і починаннях!

 Народився Г. Я. Гулько 13 січня 1952 року в поселенні Сяндеба Олонецького району Карело-Фінської АРСР у сім’ї українців Якова Васильовича та Єфросинії Степанівни, які працювали там на лісорозробках. Під час «хрущовської відлиги» сім’я Гульків повернулася в Україну та оселилася в смт. Ружин Житомирської області. Після закінчення восьми класів навчався в Андрушівському ПТУ № 6, де отримав професію за спеціальністю «слюсар-моторист». Два роки працював слюсарем, згодом, впродовж 1971–1973 років служив у лавах радянської армії в Підмосков’ї. Звільнився в запас у званні старшини, заступника командира взводу ремонтної роти.

Після закінчення підготовчого відділення в 1974 році, вступив на історичний факультет Луцького державного педагогічного інституту імені Лесі Українки, який закінчив у 1978 році за спеціальністю «Учитель історії та суспільствознавства». Після закінчення інституту впродовж трьох років працював на педагогічних посадах у закладах освіти Ківерцівського району та міста Луцька. Пізніше працював відповідальним секретарем Ківерцівської районної організації товариства «Знання». Протягом 1980–1992 років працював старшим інспектором, заступником начальника відділу, в 1992–2005 роках – начальником відділу (управління) у справах національностей, міграції та релігій Волинської обласної державної адміністрації. У 2005 році Г. Гулько вийшов на пенсію за станом здоров’я. Проживає в місті Луцьку.

За трудові досягнення та громадську діяльність отримував нагороди, звання: заслужений працівник культури України (2002), член Волинської обласної організації Національної спілки краєзнавців України (2006), Почесний краєзнавець України (2016), член громадської організації «Товариство нумізматів Волині» (2016), має відзнаки НСКУ, ВОО НСКУ. У 2019 році обраний членом правління Волинської обласної організації Національної спідки краєзнавців України.

Г. Гулько автор понад сотні краєзнавчих публікацій і повідомлень, досліджень із проблем вітчизняного й світового релігієзнавства, багатолітній учасник конференцій «Минуле і сучасне Волині та Полісся», круглих столів і семінарів з воєнної історії краю.

Упродовж 2008–2014 років  – секретар правління Волинської обласної організації «Сумління». Від 2014 року – перший заступник, а з 2020 року – голова Волинської обласної організації ветеранів України. Як краєзнавець та активіст цих громадських організацій брав участь у пошуку, опрацюванні та перевиданні семи книг з історії Волинського краю, зокрема, п’ятого тому дослідження М. І. Теодоровича, присвяченого історії населених пунктів Ковельського повіту; календаря, присвяченого 75-річчю звільнення Волинської області від німецьких загарбників. Окрім того, Г. Гулько послідовний дарувальник раритетних і меморіальних речей, які поповнюють фонди Волинського краєзнавчого музею, Музею волинської ікони, Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки, державного історико-культурного заповідника «Старий Луцьк» тощо.

У 2015–2020 роках став співавтором шести науково-довідкових видань «Волинський пантеон: Схід-(2014 (із перевиданням), 2015, 2016, 2014­–2017, 2018–2019)», присвячених обставинам смерті воїнів-волинян, які загинули під час російсько-української війни. За підготовку цих видань нагороджений відзнакою «За збереження історії» (2016) ВГО «Звитяга».

Г. Гулько був одним із ініціаторів встановлення пам’ятників волинському історику та краєзнавцю М. І. Теодоровичу, трьох барельєфів у місцях народження волинян – Героїв Радянського Союзу, восьми пам’ятних плит на місцях захоронення воїнів і військовополонених, які загинули в роки Другої світової війни. Сприяв пошуку, реставрації та передачі музейним установам Волинської області двох демонтованих пам’ятників радянським прикордонникам.

З 2012 року, як координатор, опікується діяльністю пошукового загону «Відродження», особовим складу якого на території області виявлено та перезахоронено понад 300 невідомих воїнів червоної армії на військовому меморіальному цвинтарі поблизу с. Мощена Ковельського району. За активне сприяння у перепохованні останків воїнів Другої світової війни вдруге нагороджений медаллю «За збереження історії» (2019).

Й дотепер Геннадій Гулько продовжує активно працювати як краєзнавець та публіцист з тематики військової історії, зокрема історії козацтва на Волині. У 2021 році став одним із ініціаторів встановлення в с. Смолява Луцького району барельєфа козацькому полковнику Івану Богуну, написання книги, присвяченої його перебуванню на Волині та суміжних із нею територіях.

Дем’янюк О.  13 січня 70 років від дня народження Г. Я. Гулька (1952) – українського історика, краєзнавця, заслуженого працівника культури України / О. Дем’янюк // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2022 рік / Волин. обл. рада ; Упр. культури, з питань релігій та національностей Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; Волин. ДОУНБ ім. Олени Пчілки ; ред.-упоряд.: Є. І. Ковальчук, А. А. Понагайба. – Луцьк, 2021. – С. 32–33.

 

 

Література:

Бундак О. Герої не вмирають, вони живуть в наших серцях / О. Бундак // Українське державотворення: проблеми і сучасність : зб. наук. пр., присвяч. 70-й річниці закінч. Другой світової війни. – Луцьк, 2015. – Вип. X. – С. 201–203.

Бундак О. Герої не вмирають, вони живуть у наших серцях / О. Бундак // Українське державотворення: проблеми і сучасність : зб. наук. пр., присвяч. подіям Укр. революції (1917–1921 рр.) і Першої світової війни (1914–1918 рр.). – Луцьк, 2017. – Вип. XIII. – С. 167–169.

Бундак О. Герої не вмирають, вони живуть у наших серцях / О. Бундак // Українське державотворення: проблеми і сучасність : зб. наук. пр., присвяч. 120-річчю від дня народження дослідника іст. населених пунктів волин. краю М. Теодорович. – Луцьк, 2020. – Вип. XVI. – С. 113–115.

Снітко А. Маневиччина – край козацький / А. Снітко // Нова доба. – 2020. – 12 берез. – С. 5.

Солоненко М. Закрили нас своїми грудьми / М. Солоненко // Голос України. – 2019. – 16 лют. – С. 12.

Якименко М. Волинь вклонилася Івану Богуну / М. Якименко // Голос України. – 2021. – 7 лип. – С. 4.

Якименко М. Ми – голос загиблих героїв: у Волинській обласній державній універсальній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки відбулася презентація документальної книжки «Волинський пантеон. Схід 2018–2019» / М. Якименко // Голос України. – 2021. – 17 лют. – С. 12.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Екскурсія бібліотекою

  Сьогодні у бібліотеці було гамірно та весело. До нас на екскурсію завітали учні перших   класів школи ThinkGlobal. Дякуємо маленьким від...