неділя, 5 квітня 2015 р.

Презентація книги Володимира Ганулича "Земля і Слово"

    2 квітня в актовій залі Волинської ДОУНБ ім. Олени Пчілки відбулася презентація книги "Земля і Слово" українського письменника, уродженця Волині на Ковельщині Володимира Ганулича.






У науковому світі Володимир Костянтинович відомий як кандидат фізико-математичних наук, доцент фінансової академії. Є автором двох підручників з вищої математики, ряду публіцистичних творів. 




2014 року у львівському видавництві "Сполом" вийшла книга "Земля і Слово" Володимира Ганулича.

«Небо бездонно чисте і нерухоме – лишень мінливі вервечки журавлів та диких гусей розклинюють прозору блакить на путі у далекий вирій. Тремкі сурми долинають з небес, прощальні звуки сумно спадають на багрянець диких груш, що вишикувалися обабіч чумацького шляху, тривожно торкаються верховіть – дрібненькі листочки з прожилками ще живої зелені мерехтять у застиглому повітрі і з тихим шепотом вкривають суціль встелену гниличками померхлу траву».
  
Таким поетичним заспівом розпочинає свою повість-версію Володимир Ганулич, наш земляк, який живе у Львові. Ведуча презентації - директор бібліотеки - Людмила Стасюк.




 Повість-версія «Земля і слово» – про зустріч Тараса Григоровича і 13-літнього хлопчика Романа Стебловця с. Погині (Погіньки), якому подарував «Кобзар» 1840 року книгу видавництва «Фішер». Як доводить автор поезія "Мені тринадцятий минало" могла бути присвячена малому волинському пастушку. Повсюдно присутні волинські, точніше – ковельські топоніми – Битень, Радошин, Гончий Брід, Воля, Волошки, Колодяжне, Переспа, згадуються прізвища, поширені в рідному селі автора – Байда, Варварук, Гичка, Горинський, Камчук та ін. 



На презентації книги вірш Т. Г. Шевченка  "Мені тринадцятий минало" прочитали працівники відділу краєзнавчої роботи Ольга Найда і Наталія Хомяк.

 

Автором передмови до повісті-версії «Земля і слово» є відомий волинський письменник Віктор Лазарук.



 Повість має 4 часовівиміри. Перший – 1846 р., знакова зустріч Романа Стебловця біля с. Погині з Тарасом Шевченком, другий – 30-і роки ХХ ст., зустріч вже літнього Гарасима сина Романа з Миколою Косачем.
«Земля тепер не в ціні. Тепер у ціні слово! От взяти хоча б нашу родину… Усіх вітер розвіяв по білому світу… Навіть єдиний мій син Юрко за границю подався і там собі щось пописує… Одного мене, як каторжника, до землі прив’язали… Услід за матір’ю та Лесею – обом їм царство небесне! – усі сестри за слово взялися… За що і страждають немало… Особливо там, на сході… Як наші предки споконвіків за рідну землю дорогою ціною платили – так нині уся родина моя, та й не лише моя, за слово своє стражданнями розплачується… Бо у теперішні часи слово правди гіркої – ваговитіше від землі нашої грішної!»
 Було проведено показ фільму Волинського ТБ про Миколу Косача (автор Марія Андрушко).


Повість пронизують глибокі роздуми про Слово і Землю. Цитати із повісті "Земля і Слово" прочитала працівник відділу краєзнавчої роботи Анна Гут.




Третій часовий вимір – повоєнне село Погині – про звичаї до кінця 50-х років, доки жили народні співці і поки не закрили церкву.
Тобто до тих часів, допоки для простих людей ціну мали і земля і слово.
Щасливе село, бо маленьке. Престольні празники, батько-фронтовик, який врятував церкву для селян.
І четвертий часовий вимір – Тарас Шевченко на засланні. «Аби світ знав, що ніяка туга не повинна перемагати краси землі і слова».
На презентації виступали Микола Мартинюк - директор ПВД "Твердиня" письменник, літературознавець.



До слова було запрошено відомого фольклориста, філолога, доктора філологічних наук Віктора Давидюка.

      
       На презентації було багато присутніх поціновувачів таланту письменника Володимира Ганулича.










Немає коментарів:

Дописати коментар

Кость Борисюк – відомий український художник, "волинський Ван Гог"

Кость Борисюк – яскрава особистість художнього життя Луцька. Його об’ємний творчий доробок – це вагомий внесок до скарбниці вітчизняного мис...