понеділок, 4 жовтня 2021 р.

«Три десятиліття з іменем Олени Пчілки»

 

Година-реквієм

«Три десятиліття з іменем Олени Пчілки»

(до 91-ї річниці від дня смерті Олени Пчілки, української письменниці, етнографа, фольклориста та громадської діячки)

4 жовтня минає 91 рік від дня смерті яскравої зірки української культури, видатної української письменниці, талановитого педагога, науковця, етнографа, публіциста, активної громадської діячки Олени Пчілки.

Постать Олени Пчілки необхідна нам саме сьогодні, коли постало питання національного самоутвердження й ми знову живимося світочем національної ідеї. Ольга Драгоманова-Косач заклала міцну основу для відродження своєї нації; усе своє життя боролася за  піднесення та розквіт української культури, науки, освіти, помічаючи найбільше зло в русифікації. Ольга Петрівна вважала, що Україна повинна піднятися до рівня розвинених держав світу. Вона прагнула пробудити в українців національну свідомість. Ні за яких обставин не зрікалася своїх переконань, не боячись ні арештів, ні в’язниць; усе життя присвятила боротьбі за Україну.

Сьогоднішній захід присвячений темі «Три десятиліття з іменем Олени Пчілки». Відзначаючи помітну роль Олени Пчілки як організатора першої бібліотеки у місті Луцьку в кінці минулого століття, її сприяння розвитку української літературної мови, бібліотекарі подали клопотання про присвоєння її імені найбільшій книгозбірні Волині. Клопотання було задоволено і, у відповідності з постановою Ради Міністрів України, від 27 лютого 1991 року Волинській державній обласній універсальній наукові бібліотеці присвоєне ім’я Олени Пчілки.

У 2011 році за кошти благодійників та колективу бібліотеки, що носить ім’я Олени Пчілки, на Волині було споруджено перший у світі пам’ятник славетній жінці – письменниці, вченій, фольклористу Олені Пчілці. Урочистості відбулися 29 червня – у день 162-ої річниці від дня її народження. Монумент постав на майданчику перед приміщенням Волинської обласної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки. Автором монумента став відомий скульптор, заслужений художник України Микола Обезюк із Києва. Прикрашає фоє бібліотеки гіпсове погруддя Олени Пчілки та куточок присвячений Олені Пчілці, на якому представлені її твори, література про життя і діяльність, численні фотографії, книги лауреатів премії імені Олени Пчілки, а також матеріали з історії бібліотеки. 

Одним із пріоритетних напрямків роботи книгозбірні стала популяризація життя і творчості Олени Пчілки та її талановитої родини. Щороку у Волинській обласній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки в червні відділом краєзнавчої роботи проводяться краєзнавчі урочистості до дня народження письменниці та у жовтні – до дня її пам’яті, а також організація книжкових виставок. Літературно-тематична година є найбільш популярною із форм роботи бібліотеки та стала вже своєрідною традицією. Цікавою новинкою для аудиторії стали перегляди тематичних фільмів про родину Косачів. За останні роки бібліотекою були проведені такі заходи про Олену Пчілку: «Олена Пчілка: барви особистості та феномен духу», (2013 р.), «Титани українського духу: Олена Пчілка та Іван Франко» (2014 р.), «На спогад Шубертової серенади» (2015 р.), «Невідома Олена Пчілка: епістолярна спадщина» (2016 р.), «Олександра Судовщикова–Косач Грицько–Григоренко: доля та творчість» (2017 р.), «Але душа авторська може теж цікава річ…»: мемуари про Олену Пчілку (2018 р.), «Олена Пчілка – національна гордість України» (2019 р.), «Будемо розмовляти по украінському» (2020 р.).

 У жовтні 2015 року було показано перший фільм із циклу під назвою «Олена Пчілка: «Я не в слід чийсь». Присвячено фільм матері Лесі Українки. 4 жовтня 2016 року наступний фільм «Незабутня родина Косачів: «Ольга Косач–Кривинюк: йду Лелія для України» продовжив цикл кінопереглядів. Він має назву «Лелія для України» і розповідає про життя та долю сестри Лесі Українки, Ольги Косач-Кривинюк. У 2017 році у бібліотеці показали черговий цікавий та пізнавальний фільм «Самітник із роду Косачів: Юрій Косач» про українського письменника, прозаїка, драматурга, редактора, небожа Лесі Українки та онука Олени Пчілки. Фільм «Лесина тінь. Петро Косач» був показаний у стінах бібліотеки 4 жовтня 2018 року. Це – перша в Україні телевізійна спроба узагальнити життєвий подвиг Петра Косача – українського громадського діяча, батька Лесі Українки, чоловіка Олени Пчілки. У 2019 році був представлений фільм «Український геній Михайла Косача», який присвячено синові Олени Пчілки –  Михайлу.

Соціокультурна діяльність Волинської обласної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки спрямована на популяризацію життя і творчості великої письменниці Олени Пчілки та родини Косачів-Драгоманових, і є справді всеохоплюючою, багатою та глибокою. Книгозбірня не зупиняється на шляху до повного висвітлення та поширення інформації про славетну письменницю та продовжує пропагувати її справжні таланти серед своїх користувачів.

 У жовтні 2015 року було показано перший фільм із циклу під назвою «Олена Пчілка: «Я не йду в слід чийсь...». Присвячено фільм матері Лесі Українки. 4 жовтня 2016 року наступний фільм «Незабутня родина Косачів: «Ольга Косач–Кривинюк: йду Лелія для України» продовжив цикл кінопереглядів. Він має назву «Лелія для України» і розповідає про життя та долю сестри Лесі Українки, Ольги Косач-Кривинюк. У 2017 році у бібліотеці показали черговий цікавий та пізнавальний фільм «Самітник із роду Косачів: Юрій Косач» про українського письменника, прозаїка, драматурга, редактора, небожа Лесі Українки та онука Олени Пчілки. Фільм «Лесина тінь. Петро Косач» був показаний у стінах бібліотеки 4 жовтня 2018 року. Це – перша в Україні телевізійна спроба узагальнити життєвий подвиг Петра Косача – українського громадського діяча, батька Лесі Українки, чоловіка Олени Пчілки. У 2019 році був представлений фільм «Український геній Михайла Косача», який присвячено синові Олени Пчілки –  Михайлу.

Соціокультурна діяльність Волинської обласної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки спрямована на популяризацію життя і творчості великої письменниці Олени Пчілки та родини Косачів-Драгоманових, і є справді всеохоплюючою, багатою та глибокою. Книгозбірня не зупиняється на шляху до повного висвітлення та поширення інформації про славетну письменницю та продовжує пропагувати її справжні таланти серед своїх користувачів.

На заході були присутні: громадська діячка, заслужена вчителька України –Олеся Ковальчук.

Українська співачка і композитор Тетяна Ціхоцька 

 

Письменниця, очільниця Волинської організації Національної спілки письменників України – Ольга Ляснюк.

Про спорудження пам'ятника та соціокультурну роботу бібліотеки із вшанування Олени Пчілки розповіла директорка книгозбірні Людмила Стасюк.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Бібліотеці дарують книги

  Гарним подарунком для бібліотеки стала книга Геннадія Гулька, Геннадія Бондаренка та Олександра Дем ’ янюка «Подорож волинськими стежками ...