четвер, 2 січня 2025 р.

Валентин Малиновський: "Вірю в Україну"

Малиновський Валентин Ярославович – доктор політичних наук, професор, академік Академії політико-правових наук, професор кафедри соціогуманітарних технологій Луцького національного технічного університету.

Народився 2 січня 1959 р. в м. Рожище Волинської області. У 1981 р. закінчив Рівненський державний інститут культури. 3 1981 по 1983 роки проходив строкову військову службу.

У кінці 1980-х років Валентин Малиновський активно включився в громадсько-політичне життя Волині. Був одним із засновників Рожищенського осередку Народного Руху України. 7 липня 1991 р. очолив районну організацію НРУ, згодом був обраний співголовою Волинської крайової організації НРУ, членом Великої ради НРУ.

У 1992 р. був обраний депутатом Волинської обласної ради від Рожищенського виборчого округу № 118. Працював заступником голови постійної комісії обласної ради з освіти, культури і релігії.

У 1992 р. розпочалася кар’єра державного службовця В. Малиновського, котра тривала 22 роки. Роботу в органах влади розпочав на посаді керівника секретаріату Рожищенської районної ради народних депутатів.

З 1993 р. працював радником глави Волинської облдержадміністрації з політичних питань. З 1993 по 1994 роки був членом Луцького міського виконавчого комітету. У грудні 1994 р. призначений на посаду заступника начальника управління культури Волинської облдержадміністрації.

У 1995–1996 рр. навчався в Українській Академії державного управління при Президентові України, яку закінчив з відзнакою, отримавши кваліфікацію магістра державного управління та диплом Університету Північного Лондона (М.Р.А. Master of arts public administration). Стажувався в Міжнародному Інституті публічної служби (Париж, Франція) та Міністерстві закордонних справ України.

Після навчання в Академії повернувся на Волинь, де був призначений на посаду першого заступника начальника управління культури облдержадміністрації. У 1998 р. паралельно з державною службою розпочав педагогічну діяльність на кафедрі політології Волинського державного університету імені Лесі Українки.

У 2002 р. В. Я. Малиновський успішно захистив кандидатську дисертацію на тему «Оптимізація функцій органів виконавчої влади України: теоретико-методологічні засади» в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича, отримавши науковий ступінь кандидата політичних наук. У 2004 р. йому присвоєно вчене звання «доцент».

З 2002 по 2005 рік працював на постійній основі помічником-консультантом народного депутата України. У 2002 р. В. Малиновський повертається до активної політичної діяльності, обирається головою Управи Волинської обласної організації Української Народної партії. З початком Помаренчевої революції стає членом обласного Страйкового комітету, а згодом – обласного віділення Комітету національного порятунку – керівних органів революції у Волинській області.

Після перемоги Помаранчевої революції, у березні 2005 р. призначений начальником новоствореного Управління державної служби Головного управління державної служби України у Волинській області, яке очолював до вересня 2014 року. В. Малиновському присвоєно 5 ранг державного службовця.

У 2005 р. як член регіональної робочої групи з підготовки заходів щодо проведення адміністративно-територіальної реформи Волинської ОДА розпочав практичну діяльність і наукові дослідження у сфері реформування територіальної організації влади та місцевого самоврядування.

У січні 2012 р. успішно захищає докторську дисертацію на тему «Концептуальні засади трансформації територіальної організації влади України: регіональний та місцевий рівні» у Національному педагогічному університеті ім. М. П. Драгоманова з присудженням наукового ступеня доктора політичних наук. У 2014 р. йому присвоєно вчене звання «професор».

У вересні 2014 р. Малиновський В. Я. завершив державну службу і зосередився на науковій і педагогічній діяльності. Він перейшов на постійну роботу у Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки на посаду професора кафедри політології та державного управління. У 2015 р. за його ініціативою та активною участю ліцензована нова для університету спеціальність «Державна служба».

У 2015 р. закінчив Міжрегіональну Академію управління персоналом за спеціальністю «Комп’ютерні системи та мережі». Зважаючи на праці, присвячені історії рідного краю, у 2015 р. В. Малиновський стає членом обласної організації Національної спілки краєзнавців України. У вересні 2016 р. обирається академіком Академії політичних наук.

З початком реформи децентралізації влади в Україні (2015 р.) В. Малиновський у складі регіональної робочої групи Волинської ОДА працював над Перспективним планом формування спроможних громад Волинської області. У 2016–2021 рр. в якості регіонального консультанта з юридичних питань проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС) Асоціації міст України займався формуванням об’єднаних територіальних громад та укрупненням районів.

У 2019 р. працював у проекті «Фаза впровадження Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні (U-LEAD з Європою)». За його безпосередньої участі було створено або модернізовано вісім ЦНАП у Волинській області: Вишнів, Прилісне, Павлівка, Дубове, Колодяжне, Заболоття, Заброди, Зимне і три ЦНАП у Рівненській області: Острожець, Висоцьк, Миляч.

У зв’язку із закінченням контракту в Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки, в січні 2020 р. перейшов працювати у Луцький національний технічний університет на посаду професора кафедри соціогуманітарних технологій. Він є гарантом освітньо-професійної програми «Управління в системі соціального забезпечення» другого (магістерського) рівня.

В. Я. Малиновський є відомим в Україні фахівцем і практиком у галузі публічного управління, одним із фундаторів нової наукової галузі «державне управління». Виданий ним у 2000 р. навчальний посібник «Державне управління» був одним з перших вітчизняних навчальних видань у цій науковій сфері, а «Словник термінів і понять з державного управління» 2005 р. –  найповніший на той час в Україні. Загалом вчений є автором 260 наукових праць, включаючи 11 одноосібних та 25 колективних монографій.

Науковий доробок вченого охоплює широке дослідницьке поле з державного  управління, місцевого самоврядування, публічної служби, політології, соціальної політики, регіоналістики, територіальної організації влади, децентралізації влади, адміністративно-територіальної реформи, краєзнавства, історії. Працюючи на перетині кількох наукових галузей, В. Малиновський у своїх працях актуалізує та аналізує проблеми державотворення, відгукується на суспільно-політичні виклики, пропонує вирішення непростих питань сьогодення.

В. Малиновський був членом редакційних колегій журналів «Вісник державної служби України» (2007–2012), «Науковий вісник СНУ імені Лесі Українки. Міжнародні відносини» (2008–2014), «Україна та Польща: минуле, сьогодення, перспективи» (2008–2014), «Бібліотека молодого державного службовця» (2005–2007), «Суспільно-політичні процеси» (з 2017 р.), Волинської універсальної енциклопедії.

У 1997–2002 рр. він був головою Комісії з питань розгляду матеріалів про визначення статусу ветеранів ОУН-УПА, у 2006–2008 рр. – Вченим секретарем Волинського регіонального наукового центру Української академії наук з держуправління, у 2007–2010 рр. – регіональним представником та членом ради Інституту аналізу політики та стратегій, у 1999–2012 рр. – головою обласного осередку Всеукраїнської Асоціації магістрів держуправління.

З 2005 р. є викладачем і членом навчально-методичної ради Волинського регіонального центру підвищення кваліфікації. З 2007 р. є членом президії Волинської обласної організації профспілки працівників державних установ.

В. Я. Малиновський нагороджений ювілейною медаллю «10 років Незалежності України» (2001), Подякою Президента України (2004), Почесною грамотою Головного управління державної служби України (2006), Почесною грамотою Волинської ОДА (2000, 2009), Почесною грамотою Волинської обласної ради (2009, 2013, 2022), Подякою Волинської ОДА (1996), Почесною грамотою професійної спілки працівників державних установ України (2011, 2015), Подякою Ковельського міського голови (2013), Почесною грамотою Рожищенської РДА (2001, 2009, 2020), Подякою Рожищенської РДА (2014), Срібним нагрудним знаком СНУ імені Лесі Українки (2015), Подякою Федерації професійних спілок України (2018), Подякою Міністерства освіти і науки України (2018), Золотим нагрудним знаком СНУ імені Лесі Українки (2019), Почесною грамотою Луцького міського голови (2019), Орденом святих Кирила і Мефодія УПЦ КП (2019), Почесною грамотою Федерації професійної спілок України (2020), Подякою Асоціації міст України (2021), Грамотою Міністерства освіти і науки України (2022).

У 2019 р. став переможцем Премії «Люди року – 2019. Волинь» у рамках Всеукраїнської програми «Люди ХХІ століття» у номінації «Професіонал року». У 2020 р. йому присвоєне звання Почесного громадянина міста Каменя-Каширського Волинської області.

Жук О. 2 січня 65 років від дня народження В. Я. Малиновського (1959) – українського вченого-політолога, громадсько-політичного діяча / О. Жук // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2024 рік / Волин. обл. рада, Департамент культури, молоді та спорту Волинської ОДА , Волин. краєзн. музей, Волин. ДОУНБ ім. Олени Пчілки ; ред.-упоряд.: Є. І. Ковальчук, Н. Д. Хомяк ; відп. за вип.: О. Г. Важатко, Н. В. Граніч. – Луцьк, 2023. – С. 11–23.

 

Література:

Малиновський В. Я. Державне управління : навч. посіб. / В. Я.  Малиновський. – Луцьк : Вежа, 2000. – 558 с.

Малиновський В. Я. Державна служба: теорія і практика : навч. посіб. / В. Я. Малиновський. – Київ : Атіка, 2003. – 160 с.

Малиновський В. Я. Державне управління : навч. посіб. / В. Я. Малиновський. – Вид. 2-ге, допов. та перероб. – Київ : Атіка, 2003. – 576 с.

Малиновський В. Я. Словник термінів і понять з державного управління / В. Я. Малиновський. – Київ : Атіка, 2005. – 240 с.

Малиновський В. Я. Словник термінів і понять з державного управління / В. Я. Малиновський. – Вид. 2-ге, допов. і виправл. – Київ : Центр сприяння інституційного розвитку держ. служби, 2005. – 254 с. – (Серія «Бібліотека молодого держ. службовця»).

Малиновський В. Я. Державне управління : навч. посіб. / В. Я. Малиновський. – 3-тє вид., перероб. та допов. – Київ : Атіка, 2009. – 608 с.

Малиновський В. Я. Територіальна організація влади України: концептуальні засади трансформації : монографія / В. Я. Малиновський. – Луцьк : Гадяк Ж. В, 2010. – 451 с.

Малиновський В. Я. Становлення і розвиток місцевого самоврядування у Волинській області (1990–2010 рр.) : монографія / В. Я. Малиновський. – Луцьк : Ініціал, 2013. – 352 с.

Малиновський В. Я. Становлення і діяльність Народного Руху в Рожищенському районі : монографія / В. Я. Малиновський. – Луцьк : Ініціал, 2016. – 224 с.

Малиновський В. Я. Публічна служба в Україні : підручник / В. Я. Малиновський. – Київ : Кондор, 2018. – 312 с.

Малиновський В. Я. Реформа децентралізації у Волинській області : монографія / В. Я. Малиновський. – Луцьк : Волин. друк., 2021. – 352 с.

Малиновський В. Я. Липинський і монархія: ретроспектива у сьогодення / В. Я. Малиновський // Затурці в історії України та Волині : матеріали наук.-практ. конф., приуроч. 500-й річниці першої писем. згадки про с. Затурці Локачин. р-ну Волин. обл., 16 листоп. – Луцьк, 2004. – С. 173–176.

Малиновський В. Я. Віще слово помаранчевого віча / В. Я. Малиновський // Волинь : всеукр. суспіл.-політ., літ.-мистец. часоп. – Луцьк, 2005. – Ч. 7. – С. 123–164.

Малиновський В. Я. Адміністративно-територіальна реформа – визначальний фактор ефективної організації регіональної та місцевої влади / В. Я. Малиновський // Вісник Національної академії державного управління при Президентові України. – 2006. – № 2. – С. 347–353.

Малиновський В. Я. Волинський вибір – 2006 / В. Я. Малиновський // Волинь : всеукр. суспіл.-політ., літ.-мистец. часоп. – Луцьк, 2007. – Ч. 8. – С. 195–216. 

Малиновський В. Я. Реформування територіальної організації влади Польщі: уроки для України / В. Я. Малиновський // Вісник Національної академії державного управління при Президентові України. – 2007. – № 3. – С. 235–243.

Малиновський В. Я. Реформування територіальної організації влади України у контексті досвіду Франції / В. Я.Малиновський // Вісник Національної академії державного управління при Президентові України. – 2007. – № 1. – С. 86–94.

Малиновський В. Я. Магдебурзьке право на Волині у контексті європейських традицій / В. Я. Малиновський // Науковий вісник Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки. – Луцьк, 2009. – № 22: Історичні науки. – С. 158–162.

Малиновський В. Я. Ідеї В’ячеслава Липинського в сучасних процесах націєтворення / В. Я. Малиновський // Науковий вісник Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки. – Луцьк, 2012. – № 7: Міжнародні відносини. – С. 4–10.

Malynovskyi V. The «Endless Story» of Local Self-Government Reform: Before the Post-Maidan Challenges / V. Malynovskyi // Ukraine after the Euromaidan: Challenger and Hoper. – Bern, 2015. – Р. 145–157.

Малиновський В. Становлення і розвиток місцевого самоврядування у Волинській області (1990–2010 рр.) / В. Малиновський // Борис Клімчук: Я – син волинської землі. – Луцьк, 2015. – С. 140–145.

Малиновський В. Я. Україна і виклики ХХІ століття / В. Я. Малиновський // Вісник Національного університету «Юридична академія України ім. Ярослава Мудрого» : зб. наук. пр., – Харків, 2015. – Вип. 3 (26). – С. 228–230.

Малиновський В. Я. Українська політична регіоналістика в контексті сучасних суспільно-політичних викликів / В. Я. Малиновський // Вісник Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» – Харків, 2017. – № 2 (33). – С. 95–104.

Малиновський В. Об’єднання територіальних громад: добровільність чи примусовість? / В. Малиновський // Науковий вісник Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки. – Луцьк, 2018. – № 1: Міжнародні відносини. – С. 169–174.

Малиновський В. Я. Держава, що не відбулася (до 100-річчя Гетьманату Павла Скоропадського) / В. Я. Малиновський // Українська Держава Павла Скоропадського: здобутки і прорахунки : матеріали круглого столу з нагоди 100-річчя проголошення Української Держави., с. Затурці, 27 квіт. – Луцьк, 2018. – С. 5–11.

Малиновський В. Я. 100-річчя сучасної державної служби в Україні / В. Я. Малиновський // VІІ Всеукр. політол. читання ім. проф. Богдана Яроша : зб. наук. пр. – Луцьк, 2018. – С. 75–80.

Малиновський В. Я. Легендарна особистість / В. Я. Малиновський // Антонюк А. П. Життя – як пісня / А. П. Антонюк. – Луцьк, 2019. – С. 191–192.

Малиновський В. Я. Концептуалізація поняття «публічна служба» / В. Я. Малиновський // Науковий вісник Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки. – Луцьк, 2020. – № 2: Міжнародні відносини. – С. 145–150.

Малиновський В. Я. Стратегічні аспекти цифрової трансформації соціальної сфери / В. Я. Малиновський // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. – Луцьк, 2021. – № 1 (147). – С. 27–31.

Малиновський В. Я. Децентралізаційна реформа: передумови, реалізація, результати, перспективи / В. Я. Малиновський // Суспільно-політичні процеси : наук. вид. Акад. політ. наук. – Київ, 2021. – Вип. 1 (17). – С. 227–243.

Малиновський В. ВІА «Волиняни»: феномен успіху та популярності / В.  Малиновський, Ю. Сосовський // Минуле і сучасне Волині та Полісся: місто Рожище в історії України і Волині : Всеукр. наук. іст.-краєзн. конф., присвяч. 700-річчю першої писемної згадки про місто, 8–9 груд. : наук. зб. – Луцьк, 2022. – Вип. 72. – С. 93–98.

Малиновський В. Становлення громади УПЦ Київського Патріархату м. Рожища у 90-х роках ХХ ст. ; Створення міської організації Народного руху та боротьба за Незалежність / В. Малиновський // Минуле і сучасне Волині та Полісся: місто Рожище в історії України і Волині : Всеукр. наук. іст.-краєзн. конф., присвяч. 700-річчю першої писемної згадки про місто, 8–9 груд. : наук. зб. – Луцьк, 2022. – Вип. 72. – С. 46–53, 40–45.

Малиновський В. Творчі сторінки Рожищенського самодіяльного народного театру / В. Малиновський, Л. Романюк // Минуле і сучасне Волині та Полісся: місто Рожище в історії України і Волині : Всеукр. наук. іст.-краєзн. конф., присвяч. 700-річчю першої писемної згадки про місто, 8–9 груд. : наук. зб. – Луцьк, 2022. – Вип. 72. – С. 87–93.

Малиновський В. Я. Вступ Фінляндії до НАТО: кейс для України / В. Я. Малиновський // Розвиток публічного управління в контексті європейської інтеграції України : матер. наук.-практ. конф., 28 квітня м. Львів. – Львів : НУ «Львівська політехніка», 2023. – С. 142–146.

Малиновський В. Я. Природа і сутність рашизму / В. Я. Малиновський // Всеукраїнські політологічні читання імені професора Богдана Яроша : зб. наук. та навч.-метод. пр. – Луцьк, 2023. – Вип. 12. – С. 90–98.

 

***

Малиновський В. Рух на новому етапі : [розмова з головою районної організації Руху В. Я. Малиновським] / В. Малиновський ; розмову вела Н. Остапчук // Наш край. – 1992. – 10 берез. – С. 1–2.

Малиновський В. [Інтерв’ю з кандидатом в депутати обласної Ради по Рожищенському виборчому округу № 118 Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; розмову вів О. Юрченко // Нар. справа. – 1992. – 30 черв. – С. 3.

Малиновський В. Депутат – це політик : [розмова з головою районної організації Руху В. Я. Малиновським] / В. Малиновський ; розмову вела Н. Остапчук // Наш край. – 1992. – 10 листоп. – С. 1.

Малиновський В. Нас врятують праця і віра : [розмова з співголовою Руху Валентином Малиновським] / В. Малинвський ; розмову вів Л. Осауленко //  Нар. трибуна. – 1992. – 26 груд. – С. 4.

Малиновський В. «Головне завдання – згуртувати людей» : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; розмову вів В. Вербич // Нар. трибуна. – 1993. – 4 верес. – С. 4.

Малиновський В. «Як можна бути проти всіх?!» : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; розмову вів В. Данилюк // Молода Волинь. – 1993. – 17 верес. – С. 5.

Малиновський В. «Вірю в Україну» : [інтерв’ю із співголовою крайової організації НРУ] / В. Малиновський ; взяв інтерв’ю М. Александрович // Волинь. – 1993. – 23 груд. – С. 3.

Малиновський В. Чи програємо вибори і державу? : [інтерв’ю з В. Малиновським, І. Корсаком, Є. Шимоновичем] / В. Малиновський ; взяв інтерв’ю В. Грибовицький // Нар. трибуна. – 1994. – 29 січ. – С. 1, 5.

Малиновський В. Використати переваги Волині : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; взяв інтерв’ю В. Лис // Волинь. – 1994. – 23 черв. – С. 3.

Малиновський В. Сертифікат магістра Валентин Малиновський отримав у Лондоні : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; взяв інтерв’ю В. Данилюк // Віче. – 1996. – 26 груд. – С. 6.

Малиновський В. І Лондон, і Париж: як вони бачаться державному службовцеві з Волині : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; взяла інтерв’ю О. Жарчинська // Луцьк. замок. – 1997. – 10 січ. – С. 3.

Малиновський В. «Червону руту» не шукай за горами : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; взяла інтерв’ю Н. Гуменюк // Віче. – 1998. – 2 лип. – С. 8.

Малиновський В. Професіоналізм, патріотизм, порядність : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; взяв інтерв’ю В. Віктор // Луцький замок. – 2000. – 28 груд. – С. 9.

Малиновський В. Кадрова політика – дуже складне питання… : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; взяв інтерв’ю М. Панасюк // Вільна думка. – 2005. – 13 трав. – С. 3.

Малиновський В. Журналіст-держслужбовець – це абсурд : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; взяв інтерв’ю В. Алєксєєв // Волин. губерн. відом. – 2006. – 30 берез. – С. 6.

Малиновський В. Чи легко бути чиновником? : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; взяв інтерв’ю Ф. Грицюк // Луцьк. замок. – 2006. – 22 черв. – С. 4.

Малиновський В. Образ держслужбовця в життєвому віддзеркаленні : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; взяв інтерв’ю В. Приходько // Діалог. – 2009. – 18 черв. – С. 6.

Малиновський В. Замість 16 районів на Волині можуть створити п’ять повітів : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; взяла інтерв’ю І. Костюк // Відомості. – 2011. – 19–25 травня. – С. 1, 4.

Малиновський В. Віднині родичам працювати разом не можна. Забороняє закон : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; взяла інтерв’ю Л. Шишко // Відомості. – 2011. – 22–28 верес. – С. 1, 6.

Малиновський В. Відтепер подарунок чиновнику розцінюватиметься як корупція : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; взяла інтерв’ю Л. Шишко // Відомості. – 2011. – 29 верес. – С. 1, 6.

Малиновський В. «Пропоную Волинську область поділити на 5 повітів» : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; взяв інтерв’ю О. Пирожик // Волинь-нова. – 2012. – 9 серп. – С. 3.

Малиновський В. Від декларативного – до реального самоврядування : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; взяв інтерв’ю І. Гордійчук // Діалог. – 2013. – 25 квіт. – С. 5;

Малиновський В. Виграють рішучі, а хто вичікуватиме, той програє : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; розмову вела Ю. Пашкова // Слово правди. – 2015. – 2 лип. – С. 6.

Валентин Малиновський: «Нас називали рухівцями» : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; розмову вела О. Ковальчук //  Рожищанин. – 2015. – 18 серп. – С. 1, 3.

Малиновський В. З плеяди будівничих : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; взяв інтерв’ю В. Приходько // Волин. газета. – 2019. – 10 січ. – С. 3.

Малиновський В. Приклад Польщі надихає, досвід Франції вчить : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; взяв інтерв’ю М. Солоненко // Голос України. – 2019. – 15 січ. – С. 1, 10–11.

Малиновський В. Четвертий повіт на Волині – не амбіції, а об’єктивна потреба : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; взяла інтерв’ю Т. Приходько // Полісся. – 2019. – 19 верес. – С. 2.

Малиновський В. Об’єднання неминуче : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; взяла інтерв’ю Т. Приходько // Полісся. – 2019. – 19 груд. – С. 2.

Малиновський В. На Камінь-Каширщині буде лише дві ОТГ : [інтерв’ю з Валентином Ярославовичем Малиновським] / В. Малиновський ; взяла інтерв’ю Т. Приходько // Полісся. – 2020. – 6 лют. – С. 2.

 

середа, 1 січня 2025 р.

«Цей дивний світ лише любов тримає…»

Надія Гуменюк (Лис Надія Павлівна) – відома українська письменниця, заслужена журналістка України. Народилася 2 січня 1950 року в чарівній місцині історичної Волині – селі Онацьківці Полонського (нині Шепетівського) району Хмельницької області. 1970 року закінчила з відзнакою Хмельницьке педагогічне училище, а 1977-го – факультет журналістики Львівського державного університету імені Івана Франка.

Журналістську діяльність розпочала 1973 року в редакції Каланчацької районної газети на Херсонщині. Працювала кореспонденткою Рівненського обласного радіо (1975–1980), завідувачкою відділу Луцької районної газети (1980–1985), редакторкою радіогазети Луцького шовкового комбінату (1987–1990), заступником головного редактора луцької міської газети «Народна трибуна» (1990–1995), у якій однією з перших на Волині почала писати на теми національного відродження, утвердження української мови. З 1996-го – редакторка відділу культури Волинської обласної газети «Віче», а з 2008-го займається лише літературною працею. 

1989 року очолила один з найбільших у Луцьку осередків Товариства української мови, на початку дев'яностих років була головою луцької міської «Просвіти», працювала в обласних організаціях Українського фонду культури, Союзу українок, в обласній комісії з питань утвердження української мови, пізніше очолювала Волинську обласну організацію Всеукраїнського товариства «Просвіта». З 1977 року Надія Павлівна є членом Національної спілки журналістів України, а з 1995 року – членом Національної спілки письменників України. Володарка «Крила натхнення» Загальнонаціональної програми «Людина року – 98» та Почесної відзнаки «Журналістська гідність» (за підсумками Загальнонаціонального конкурсу «Українська мова – мова єднання», 2006). Визнавалася «Людиною року Волинського краю» у номінації «Професіонал року».

Публікуватися розпочала у десятирічному віці у всеукраїнській газеті для школярів «Зірка». 1965 року стала переможницею Всеукраїнського літературного конкурсу з нагоди ювілею цього видання і була нагороджена двомісячною путівкою до Міжнародного дитячого табору «Артек», де проходив зліт обдарованих дітей. 1972 року з благословення Любові Забашти дебютувала у журналі «Радянська жінка» (нині «Жінка»). Далі – публікації віршів у журналах «Україна», «Жовтень» («Дзвін»), «Прапор» («Березіль»), у колективних збірниках. 1992 року у львівському видавництві  «Каменяр» побачила світ збірка поезій Надії Гуменюк «Країна світла», а слідом за нею вийшли «Каріатиди» (1994), «Однокрил» (1999), «Тайнопис тиші» (2005), «Голос папороті» (2009), «Аркан для ластівки» (2019), «На терезах осені» (2020), «Ворожіння на мальві» (2024).

Поезії Надії Гуменюк властиве громадянське звучання, філософське осмислення світу, щирість; вся вона пронизана ліричним струменем, балансує десь на межі жорстокої дійсності та пошуку ідеалу, земного та небесного, скороминущого та вічного.

Наприкінці 1990-х років Надія Гуменюк також дебютувала як авторка книг для дітей. Дуже популярними серед малечі стали її книжки: «Чапики-чалапики», «Веселка для Веселика», «Де гуляє крокотам?», «Загадковий дирижаблик», «Буслик хоче до Світязя», «У Янгола під крилом», «Таємниця Княжої гори», «Білий вовк на Чорному шляху», «Манюня і Марципан», «Роденія, або Подорож за веселку», «Шуршик В. та інші: казки з Яринчиного саду», «Літо з амазонками», «Сохатик і «зуб дракона» та багато інших.

Великий і прозовий доробок письменниці. У ньому, зокрема, романи «Янгол у сірому», «Енна», «Вересові меди», «Танець білої тополі», «Корона на одну ніч» «Дожити до весни», «Плач пересмішниці», «Та, що ламає вітер», «І дощ не змиє всі сліди»,  «Тінь Командора», «Твоя навіки…», збірки оповідань «Коханий волоцюга» та «Етюд з метеликом».  Більшість романів перевидані по кілька разів, оскільки їхній наклад швидко розходився.

Загалом у різних видавництвах України вийшло понад шістдесят книг письменниці: поезії, прози, творів для дітей. Серед престижних відзнак за літературну творчість: «Премія Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва», літературна премія «Благовіст» Національної спілки письменників України, Всеукраїнська літературна премія імені Олександра Олеся, Премія імені родини Косачів, Літературна премія “Звук павутинки» імені Віктора Близнеця премія за найкращі твори для дітей, Волинська обласна премія імені Агатангела Кримського.

Надія Гуменюк – переможниця багатьох міжнародних та всеукраїнських літературних конкурсів. Зокрема, Національного конкурсу «Книга року-2011» (номінація «Світ дитинства»), «Dnipro-Book-Fest-2020», «Золотий лелека», «Ярославів Вал», «Книжкова толока», «Відродимо забутий жанр» (на кращу радіоп’єсу»). Кількаразова лауреатка, а також володарка Гран-Прі Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» (2015 р., роман «Вересові меди») і 2-ї премії «Гранд-Коронація» (2021р., роман «Та, що ламає вітер»).

Пахалюк С. 2 січня 75 років від дня народження Н. П. Гуменюк (1950) – української письменниці, заслуженої журналістки України / С. Пахалюк // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2025 рік / Волин. обл. рада, Департамент культури, молоді та спорту Волинської ОДА, Волин. краєзн. музей, Волин. ОУНБ ім. Олени Пчілки ; ред.-упоряд.: Є. І. Ковальчук, Н. Д. Хомяк ; відп. за вип.: О. Г. Важатко, Н. В. Граніч. – Луцьк, 2024. – С. 6–17 с.

Література:

Гуменюк Н. П. Аркан для ластівки : поезія / Н. П. Гуменюк. – Луцьк : Надстир’я, 2019. – 136 с.

Гуменюк Н. П. Білий вовк на Чорному шляху : роман / Н. П. Гуменюк. – Київ : Ярославів Вал, 2010. – 142 с.

Гуменюк Н. П. Білий вовк на Чорному шляху : козацьке фентезі / Н. П. Гуменюк. – Тернопіль : «Богдан», 2020. – 208 с.

Гуменюк Н. П. Боні і підземна ріка : оповід. для дітей молодш. та серед. шк. віку / Н. П. Гуменюк ; худож. О. Качановський. – Луцьк : Волин. кн., 2007. – 60 с. : кольор. іл.

Гуменюк Н. П. Буслик хоче до Світязя : вірші, казки, оповідання про Волинь : для мол. шк. віку / Н. П. Гуменюк. – Луцьк : Твердиня, 2010. – 64 с.

Гуменюк Н. П. В України – іменини : пісні для дітей / Н. П. Гуменюк. – Луцьк : Надстир’я, 2014. – 32 с.

Гуменюк Н. П. Вересові меди : роман / Н. П. Гуменюк. – Харків : Клуб сім. дозвілля, 2015. – 320 с.

Гуменюк Н. П. Вересові меди : роман. Вид. 2-ге, доп. / Н. П. Гуменюк. – Харків : Клуб сім. дозвілля, 2019. – 316 с.

Гуменюк Н. П. Вересові меди. Танець білої тополі : романи / Н. П. Гуменюк. – Харків : Фоліо, 2024. – 605 с. – (Великий роман).

Гуменюк Н. П. Веселка для веселика : казка, вірші, скоромовки, загадки / Н. П. Гуменюк. – Луцьк : Надстир’я, 2001. – 32 с.

Гуменюк Н. П. Голос папороті : поезії / Н. П. Гуменюк. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2009. – 200 с.

Гуменюк Н. П. Де гуляє крокотам : вірші, казка, шаради / Н. П. Гуменюк. – Луцьк : Надстир’я, 2003. – 32 с.

Гуменюк Н. П. Дожити до весни : роман / Н. П. Гуменюк. – Харків : Клуб сім. дозвілля, 2018. – 240 с.

Гуменюк Н. П. Енна. Дорога до себе : роман / Н. П. Гуменюк. – Харків : Клуб сім. дозвілля, 2014. – 256 с.

Гуменюк Н. П. Енна. Дорога до себе : роман / Н. П. Гуменюк. – Харків : КСД, 2023. – 368 с.

Гуменюк Н. П. Етюд із метеликом : зб. оповідань / Н. П. Гуменюк ; худож. Н. Костюшко. – Харків : VIvat, 2017. – 238 с.

Гуменюк Н. П. Загадковий дирижаблик : вірші-звукограйки, веселинки, скоромовки, лічилки, жмурилки, мирилки, загадки, шаради / Н. П. Гуменюк. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2008. – 40 с. : іл.

Гуменюк Н. П. Зайчик полем чеберяє : колискові, забавлянки, лічилки, жмурилки, мирилки / Н. П. Гуменюк. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2006. – 16 с.

Гуменюк Н. П. Зустріч на Босому мосту : повість / Н. П. Гуменюк. – Київ : Грані-Т, 2009. – 148 с.

Гуменюк Н. П. Зустріч на Босому мосту : повість / Н. П. Гуменюк. – Тернопіль : «Богдан», 2020. – 216 с.

Гуменюк Н. П. І дощ не змиє всі сліди : роман / Н. П. Гуменюк. – Харків : КСД, 2023. – 240 с.

Гуменюк Н. П. Казка про козака Ярка та Яринку-Живинку / Н. П. Гуменюк. – Луцьк : Надстир’я, 2004. – 24 с.

Гуменюк Н. П. Каріатиди : поезії / Н. П. Гуменюк. – Луцьк : Надстир’я, 1994. – 57 с.

Гуменюк Н. П. Квіти на снігу : роман / Н. П. Гуменюк. – Харків : Клуб сім. дозвілля, 2018. – 208 с.

Гуменюк Н. П. Корона на одну ніч : роман / Н. П. Гуменюк. – Харків : Клуб сім. дозвілля, 2020. – 320 с.

Гуменюк Н. П. Корона на одну ніч. Янгол у сірому : романи / Н. П. Гуменюк. – Харків : Фоліо, 2024. – 510 с. – (Великий роман).

Гуменюк Н. П. Котилася писанка : вірші-писанки для дітей / Н. П. Гуменюк. – Луцьк : Надстир’я, 2004. – 28 с.

Гуменюк Н. П. Коханий волоцюга : зб. оповідань / Н. П. Гуменюк. – Харків : Клуб сім. дозілля, 2014. – 224 с.

Гуменюк Н. П. Країна світла : поезії / Н. П. Гуменюк. – Львів : Каменяр, 1992. – 53 с.

Гуменюк Н. П. Лелеча фортеця : повість для дітей / Н. П. Гуменюк. – Луцьк : Терен, 2013. – 118 с.

Гуменюк Н. П. Літо з амазонками : повість для серед. шк. віку / Н. П. Гуменюк. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2011. – 92 с.

Гуменюк Н. П. Манюня і Марципан : оповідання для дітей / Н. П. Гуменюк ; худож. А. П. Гупало. – Луцьк : Твердиня, 2015. – 106 с.

Гуменюк Н. П. На терезах осені : поезія / Н. П. Гуменюк ; ред. Д. Сапіга. – Львів : Каменяр, 2020. – 45 с. : іл. – (25 улюблених віршів).

Гуменюк Н. П. Однокрил : поезії / Н. П. Гуменюк. – Луцьк : Надстир’я, 2000. – 150 с.

Гуменюк Н. П. Охоронець для янгола / Н. П. Гуменюк ; Лис В. С. Полювання на брата : радіоп'єси / В. С. Лис. – Луцьк : Твердиня, 2011. – 114 с.

Гуменюк Н. П. ПерекотиНяв : вірші для мол. шк. віку / Н. П. Гуменюк ; худож. Т. Кравченко. – Житомир : Вид-во О. О. Євенюк, 2018. – 31 с.

Гуменюк Н. П. Плач пересмішниці : роман / Н. П. Гуменюк. – Харків : Клуб сім. дозвілля, 2021. – 256 с.

Гуменюк Н. П. Роденія, або Подорож за веселку : повість-фентезі / Н. П. Гуменюк. – Харків : Віват, 2019 –  190 с.

Гуменюк Н. П. Святвечір : пісні для дітей / Н. П. Гуменюк. – Тернопіль : Підруч. і посіб., 2003. – 24 с.

Гуменюк Н. П. Силует на вежі : оповідання для дітей / Н. П. Гуменюк. – Луцьк : Твердиня, 2005. – 36 с.

Гуменюк Н. П. Та, що ламає вітер : роман / Н. П. Гуменюк. – Харків : КСД, 2022. – 272 с.

Гуменюк Н. П. Таємниця княжої гори / Н. П. Гуменюк. – Київ : Грані-Т, 2009. – 192 с.

Гуменюк Н. П. Тайнопис тиші : вірші / Н. П. Гуменюк. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2005. – 78 с.

Гуменюк Н. П. Танець білої тополі : роман / Н. П. Гуменюк. – Харків : Клуб сім. дозвілля, 2016. – 300 с.

Гуменюк Н. П. «Твоя навіки...» : роман / Н. П. Гуменюк ; худож. К. С. Дацюк. – Харків : Фоліо, 2024. – 317 с. – (Великий роман).

Гуменюк Н. П. Тінь Командора : роман / Н. П. Гуменюк. – Харків : КСД, 2023. – 240 с.

Гуменюк Н. П. У Янгола під крилом : вірші для дітей про укр. свята / Н. П. Гуменюк. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2009. – 80 с.

Гуменюк Н. П. Чапики-Чалапики : вірші / Н. П. Гуменюк. – Луцьк : Надстир’я, 1999. – 24 с.

Гуменюк Н. П. Чупакабра і чотири «мушкетери» : повість / Н. П. Гуменюк. – Київ : Грані-Т, 2013. – 190 с.

Гуменюк Н. П. Шуршик В. та інші : казки з Яринчиного саду / Н. П. Гуменюк. – Тернопіль : Богдан, 2012. – 144 с. : іл.

Гуменюк Н. П. Яка мама в крокотама? : вірші для дітей дошк. та молодш. шк. віку / Н. П. Гуменюк. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2008. – 28 с.

Гуменюк Н. П. Янгол у сірому : роман / Н. П. Гуменюк. – Тернопіль : Богдан, 2012. – 200 с.

Гуменюк Н. А що ж то за квочечки, що несуть яєчки, або Чи врятує українську літературу для дітей англійський хлопчик на мітлі / Н. Гуменюк // Світязь : альм. Волин. обл. орг. Нац. спілки письменників України. – Луцьк, 2006. – Вип. 12. – С. 38–44.

Гуменюк Н. Біля джерел «Лісової пісні» ; «Таємниця ченця Луки» : урив. з роману «Білий вовк на Чорному шляху» / Н. Гуменюк // Світязь : альм. Волин. обл. орг. Нац. спілки письменників України. – Луцьк, 2010. – Вип. 1/16. – С. 38–42, 197–211.

Гуменюк Н. «Віче» ; «Над замком – Владича вежа...» ; «Три древні вежі, наче три стихії...» ; «Ода Луцьку» / Н. Гуменюк // Луцький замок у мистецькому просторі України : тем. антол. віршів ХІХ–ХХІ ст. / упоряд.: М. М. Хмелюк, В. М. Кумановська. – Луцьк, 2012. – С.  59–62.

Гуменюк Н. Дім для клонів : оповідання / Н. Гуменюк // Позапростір : зб. наук.-фантаст. повістей та оповід. – Луцьк, 2007. – С. 73–85.

Гуменюк Н. «Дощенятко гратись хоче» : письменники – дітям / Н. Гуменюк // Світязь : альм. Волин. обл. орг. Нац. спілки письменників України. – Луцьк, 2017. – Ч. 22. – С. 141–146.

Гуменюк Н. Жінка дощу : новела / Н. Гуменюк // Світязь : альм. Волин. обл. орг. Нац. спілки письменників України. – Луцьк, 2020. – Ч. 25. – С. 136–153.

Гуменюк Н. Зимопис долі: терном по снігах / Н. Гуменюк // Реабілітовані історією : у 27 т. Волинська область / авт. тексту: М. М. Кучерепа, В. В. Вісин, О. Ю. Ленартович та ін. – Луцьк, 2010. – Кн. 1. – С. 712–715.

Гуменюк Н. Ігор Павлюк: «За право бути самим собою я заплатив трьома роками випробувань на півночі» ; Ігор Павлюк: «Ірландці навіть із прапора не роблять культу» / Н. Гуменюк // Павлюк І. З. Інтимне дихання епохи : ст., рец., інтерв'ю (1994–2010) / І. З. Павлюк. – Тернопіль, 2016. – Т. 1. – С. 425–429, 564–567.

Гуменюк Н. Медитація мальви ; над замком – Владича вежа ; Серед трави, що вище голови та ін. / Н. Гуменюк // Антологія літератури письменників Волині : під Лесиним небом / упоряд. О. Л. Ляснюк. – Луцьк, 2019. – С. 33–41.

Гуменюк Н. Мій прихисток душі, мій сонячний реактор... : письменниця про себе / Н. Гуменюк // Волинь літературна : наші сучасники : зб. матеріалів про письменників Волині, членів Нац. спілки письменників України. – Луцьк, 2010. – С. 72–83.

Гуменюк Н. Місяць заглянув до хати... ; Хтось падає в бузок, а хтось в безодню... ; Вина як вина, споює вендети... ; Ніхто не розуміє птаха так..., як небо / Н. Гуменюк // Гравітація взаємності : антол. суч. укр. поезії / пер. на пол., упоряд. О. В. Криштальська ; ред., післямов. З. В. Фрончек. – Луцьк, 2013. – С. 294–301.

Гуменюк Н. На терезах осені / Н. Гуменюк // Світязь : альм. Волин. обл. орг. Нац. спілки письменників України. – Луцьк, 2018. – Ч. 23. – С. 56.

Гуменюк Н. Немов сльоза на вістрі... ; Ніч у Сурамі ; Криниця ; Пес ; Припутень / Н. Гуменюк // Світязь : альм. Волин. обл. орг. Нац. спілки письменників України. – Луцьк, 2013. – Ч. 4/19. – С. 44–53.

Гуменюк Н. Під сонцем України ; Слово ; Свіча любові ; Повстанська мадонна ; Журавлині ключі ; Авель і Каїн ; Осіння пісня ; Осінній причал ; Козак / Н. Гуменюк // Вольський А. Душі моєї трепетна струна… : пісні та романси / А. Вольський. – Луцьк, 2008. – С. 5, 17, 19, 25, 30, 34, 45–48, 70.

Гуменюк Н. Святий Миколай ; Українонько / Н. Гуменюк // Найда Я. Пісенний світ дитинства : пісен. зб. / Я. Найда. – Луцьк, 2007. – С. 37, 64–65.

Гуменюк Н. Спасибі рідним бджолам / Н. Гуменюк // Одкровення в кафе «Пегас» : збірник. – Київ, 2010. – С. 133–137.

Гуменюк Н. Та, що ламає вітер : уривок з роману / Н. Гуменюк // Світязь : альм. Волин. обл. орг. Нац. спілки письменників України. – Луцьк, 2021. – Ч. 26. – С. 53–75.

Гуменюк Н. «Чорний котик на снігу…» / Н. Гуменюк // Кіт Матіфас та інші : темат. антол. віршів ХІХ–ХХІ ст. – Луцьк, 2008. – С. 66.

***

Гуменюк Н. Душа людська – як древня атлантида... / Н. Гуменюк // Березіль. – 2020. – № 4. – С. 52–56.

Гуменюк Н. Зустрічі з читачами / Н. Гуменюк // Волин. газета. – 2024. – 20 берез. – С. 13.

Гуменюк Н. Маестро соняхів : вірш /  Н. Гуменюк // Волин. газета. – 2024. – 14 лют. – С. 5.

Гуменюк Н. Молитва / Н. Гуменюк // Волин. газета + Літературний фронт. – 2022. – 21 квіт. – С. 2.

Гуменюк Н. Ніч у Сурамі ; Килинам простіше ; Рушник та ін. / Н. Гуменюк // Слово Просвіти. – 2020. – 26 листоп. – 2 груд. – С. 8–9.

Гуменюк Н. При вічній небесній свічі / Н. Гуменюк // Волин. газета + Літературний фронт. – 2022. – 25 серп. – С. 3.

Гуменюк Н. Самотній сад : поезії /  Н. Гуменюк // Укр. літ. газета. – 2020. – 19 черв. – С. 11.

 

Валентин Малиновський: "Вірю в Україну"

Малиновський Валентин Ярославович – доктор політичних наук, професор, академік Академії політико-правових наук, професор кафедри соціогумані...