13 березня 80 років від дня народження Олександри Кондратович

Вітаємо шановну ювілярку, Олександру Кондратович,

краєзнавця, етнографа, фольклориста, знаного волинського педагога, дослідника народного мистецтва, збирачку українських народних пісень, лауреата обласної премії імені Миколи Куделі, імені Василя Кмецинського та Почесного краєзнавця України. 


Сивий поліщук засіяв ниву
І сині очі до неба звів:
«Мій Боже милий,
подай нам силу
Сіяти жито й ростити синів.
Сіяти жито,
Щоб довго жити
Собі і людям
На щастя й добро.
Синів ростити,
Щоб в них перелити
Батьків заповіти
І нашу любов».
О. Кондратович

Всі стародавні звичаї є витвором українського народу. В них його духові скарби. Коли їх зберігаємо, живемо нашим власним життям. А коли передаємо нашій молоді, ми даємо їй українську духовість. Особливо Жінка-Мати покликана зберігати в родині все духовне добро, яке передали нам наші предки.
Олександра Кондратович – донька поліського краю, педагог, краєзнавець, фольклорист і етнограф,  уродженка Камінь-Каширського району, усе своє життя працюючи на освітянській ниві, досліджувала і збирала фольклор Волинського Полісся.  Премію ім. Миколи Куделі присуджено Олександрі Кондратович за дослідження та популяризацію фольклору волинського Полісся і книг «Народини», «Коса ж моя шовковая», «Калиновий квіт Полісся» у 2007 році, у 2015 році їй  присуджено премію імені Василя Кмецинського за найкраще історико-краєзнавче дослідження. На урочистому пленумі Волинської обласної організації Національної спілки краєзнавців України у 2009 році Олександрі Кондратович було присвоєно звання «Почесний краєзнавець України».
«Бо всі ті дороги, та невтомна й наполеглива пошукова робота впродовж усього мого життя з метою глибшого вивчення рідного Полісся, його людності були справді продиктовані серцем», – напише Олександра Кондратович.
Про Олександру Кондратович було знято фільми – «Роки і долі» (режисер О. Сорочук) Волинської обласної держтелерадіокомпанії та  «… і тиха пісня полісянки» (до ювілею Олександри Кондратович) Волинської обласної творчої дитячої студії «Боривітер». Окрім того, Олександра Кондратович була автором сценарію «Ягідні пісні» про традиції збирання чорниць на Поліссі з використанням обрядових пісень та автором реконструкції весільного обряду розплітання коси у селі Видричі Камінь-Каширського району «Благословіте, батьку і мати, косу розплітати».


 

 Нещодавно побачив світ біобібліографічний покажчик  
"Олександра Кондратович: крізь терни життя".

До видання включено бібліографічні описи окремо виданих творів,  публікацій у збірниках  та періодичних виданнях, та матеріали про її життя і діяльність. Видання доповнюють допоміжні покажчики та фотоілюстрації.
Посібник адресований науковцям, викладачам, студентам, краєзнавцям, усім, хто цікавиться минулим та сучасним рідного краю.

 Щиро вітаємо Вас з Днем Народження!
У цей святковий день від усього серця бажаємо здоров’я, щастя і добробуту, великих успіхів і здобутків в усіх справах, наснаги та натхнення, довгих років життя та Божого благословення!
Немає коментарів:

Дописати коментар