Презентація книги-альбому «Володимир. Забуті образи міста на поштівках та фотографіях періоду 1900-х – 1930-х рр.»


Їх називають краєзнавцями, слідопитами, колекціонерами, філокартистами. Вони знають про свій край більше, ніж влада, статисти, економісти, землевпорядники разом узяті. Люди, про яких мовиться, шалено закохані у свій край і абсолютно щиро вважають його найкращим у світі.
12 грудня 2013 року у відділі краєзнавчої роботи Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки відбулась презентація книги-альбому «Володимир. Забуті образи міста на поштівках та фотографіях періоду 1900-х – 1930-х рр.».

Дане видання побачило світ у рівненському видавництві «Естеро» накладом 600 примірників за кошти авторів. Використано матеріали з особистих архівів Романа Мазурка, Анатолія Гнатюка та фондів Володимир-Волинського історичного музею. Каталогізовано 163 листівки, хронологічні рамки представленого матеріалу сягають 1900–1930 рр.
Ця праця, в першу чергу, результат багаторічних і клопітких пошуків двох волинян: архітектора, колекціонера-філокартиста Романа Мазурця
та краєзнавця і колекціонера-філокартиста Анатолія Гнатюка.

         Вони залишають згадку про себе на історичному шляху рідного краю, а саме міста Володимира-Волинського.
Видові ілюстровані поштові листівки з’явились у кінці ХІХ ст., ще довгий час побутували поряд із стандартним «відкритим листом», але набували все більшої популярності і поширення, хоча коштували дорожче. Ідеальним був варіант, коли на поштівці фіксувалися усі або майже усі вихідні дані: місце та рік видання, імена видавця і фотографа, назва видавничого закладу, порядковий номер серії тощо.
         Найчастіше на поштових листівках з видами міст зустрічаються імена видавців – власників друкарень, книгарень, паперових крамниць. Поштівки з видами Луцька, Володимира-Волинського видавалися у Стокгольмі, Кракові, Вільно, Перемишлі, Львові, Варшаві.
         «...архітектура – теж літопис світу: вона мовить тоді, коли вже мовчать і пісні, і перекази, і коли вже ніщо не розповість про зниклий народ. Нехай же вона хоч уривками являється серед наших міст в такому вигляді, в якому вона була при віджилому вже народі, щоб при погляді на неї осяйнула нас думка про минуле його життя і занурила б нас в його побут, в його звички і ступні розуміння, і викликала б у нас вдячність за його існування, що було сходинкою нашого власного піднесення.»
М. В. Гоголь
         Перший розділ книги «Місто в період 1900–1921 рр.» відкривається вступною статтею Володимира Стемковського, директора Володимир-Волинського історичного музею.


В міжвоєнний період, коли Волинь після ризького мирного договору в 1921 році ввійшла до складу Польщі, якість друку поштових листівок дещо погіршилась, проте збільшилась кількість фотозакладів, зросла конкуренція, дуже популярними стали листівки, виготовлені фотографами-підприємцями – так звані фотонатурні картки. У міжвоєнний період листівки використовувалися на Волині і як рекламний та інформаційний матеріал.
Другий розділ книги «Місто в період 1921–1939 рр.» відкривається спогадами Наталії Цинкаловської-Грабарчук про рідне місто, його будинки, вулиці, його культурне життя, його радості, славне і одночасно трагічне минуле.
На презентації виступила головний хранитель Волинського краєзнавчого музею, крєзнавець, лесезнавець, музеолог, дослідник Волині, лауреат обласної Премії імені Куделі та Загальноукраїнської Премії імені академіка Петра Тронька – Наталія Юхимівна Пушкар.

Про свої враження та побажання авторам книги висловив Вальдемар Едвардович Пясецький – відомий краєзнавець, історик, мистецтвознавець, лауреат обласної Премії імені Олександра Цинкаловського, член Української національної спілки краєзнавців, який більше сорока років  досліджує невідомі сторінки минулого і сучасного Волині. У 1944 році сім’я Пясецьких переїхала у Володимир, де пройшло його отроцтво. Варто зауважити, що Вальдемар Едвардович  був особисто знайомий з двома Володимирськими краєзнавцями : Вячеславом Ковальським та Олександом Цинкаловським.Саме з Володимира розпочинались тематичні подорожі по селах і містечках Волині.
На презентації був присутній Віктор Літевчук – автор книги «Луцьк у старовинній листівці: гравюри та фотографії». Він вперше спробував систематизувати, дослідити, описати поштові листівки з видами міста, а також показати етапи виникнення, розвитку і становлення іконографії Луцька в процесі розвитку друкарської справи та фотографії. У цьому виданні автор вперше зібрав гравюри, фотографії та листівки з видами Луцька, завдяки якому відтворено архітектурний образ міста ХІХ– першої пол. ХХ ст. На заході Віктор Літевчук привітав своїх колег по перу, дослідників-філокартистів  Романа Мазурка та Анатолія Гнатюка із виходом у світ першого видання.

«Видання є результатом багаторічної праці з пошуку давніх виглядів міста та певним кроком до відтворення забутого обличчя древнього Володимира. Це найповніше, хоча й незавершене зібрання зображень із столітніх поштових карток та фотографій.
Сподіваюсь, що дана праця слугуватиме вікном у минуле для тих, хто ще пам’ятає залишки колишньої архітек тури міста, а також стане конценцією тим, кому створювати його майбутній образ»
Так звернувся до майбутніх і сьогоднішніх читачів своєї книги Роман Мазурок.

«До цієї книги ми спробували зібрати якомога більше поштівок та фотознімків з видами рідного Володимира. Звичайно, існує ще чимало матералу, який не використаний у цьому виданні.
Надіюсь, що наступні роки будуть щедрими на нові фографії та поштівки, котрі увійшли  б до нової, книги, доповненої та більш розширеної іншими матеріалами».
Так звернувся до майбутніх і сьогоднішніх читачів своєї книги Анатолій Гнатюк.

 Також про неповторну ауру архітектурної перлини західної Волині на презентації розповідали Віктор Чухрай – фотомайстер-літописець сучасного Луцька, 


та Ростислав Чапюк – політик, уродженець Володимирщини.


Власне, ініціатором презентації стала відомий скульптор Ірина Дацюк.

Свої враження про книгу-альбом висловив також головний спеціаліст управління містобудування та архітектури  Волинської ОДА – Петро Олексійович Троневич.

У заключному слові директор книгозбірні, заслужений працівник культури України Людмила Антонівна Стасюк привітала авторів із виходом у світ книги-альбому «Володимир. Забуті образи міста на поштівках та фотографіях періоду 1900-х–1930-х рр.».


Ведучі заходу – бібліотекарі відділу краєзнавчої роботи – Хомяк Наталія та Ціхоцька Юлія.

Кожна людина цілий світ. Фотографії минулих років – відблиск далеких світів, своєрідних, загадкових, неповторних! Тож нехай кожен із нас несе у своєму серці, цей неповторний світ минулого і прекрасного у майбутнє! Тож віриться, хочеться вірити, що все буде якнайкраще. Впевнені. що робимо для рідної Волині потрібну справу. Удачі Всім. Хай щастить!1 коментар:

 1. IS JESUS GOD?
  Jesus not only is the Son of God, He is God.

  1 Peter 1:1 Simon Peter, a servant and apostle of Jesus Christ, To those who have obtained like precious faith with us by the righteousness of our God and Saviour Jesus Christ:(NKJV)

  The apostle Peter understood that Jesus was in fact God.

  John 20:27-29.....28 And Thomas answered and said to Him , "My Lord and my God"....(NKJV)

  Thomas calls Jesus his God.

  Romans 9:5 of whom are the fathers and from whom, according to the flesh, Christ came, who is over all, the eternally blessed God, Amen. (NKJV)

  Christ is God.

  Hebrews 1:1-8......But to the Son He says: "Your throne O God, is forever and ever; A scepter of righteousness is the scepter of Your Kingdom.(NKJV)

  God the Father refers to Jesus as God.

  Titus 2:13 looking for the blessed hope and glorious appearing of our great God and Savior Jesus Christ.(NKJV)

  Jesus is not only the Savior, but God as well.

  John 1:1-17 In the beginning was the Word, and the Word was with God , and the Word was God.....(NKJV)

  Jesus was the Word and He was with God the Father in the beginning. All things were created through Jesus Christ. Jesus is God, however He is not God the Father.

  John 17:5 "And now, O Father, glorify Me together with Yourself, with the glory which I had with You before the the world was.(NKJV)

  Genesis 1:1,26 In the beginning God created the heavens and the earth. 26 Then God said, "Let Us make man in Our image...(NKJV)

  Jesus is God, the creator of all things. [Who is Us? God the Father, God the Son, and God the Holy Spirit all took part in creation.]

  Colossians 1:12-18.....16 For by Him all things were created...17 And He is before all things, and in Him all things consist.....(NKJV)

  Jesus is God, the creator of all things.

  ---------------------------------------------------------------------------------

  The Jewish leaders understood that Jesus was claiming to be God in the flesh.

  John 10:31-38.....33 The Jews answered Him, saying, "For a good work we do not stone You, but for blasphemy, and because You, being a Man, make Yourself God."....... (NKJV)

  John 10:33.....a mere man, claim to be God.(NIV)

  John 10:33 ....You claim to be God, although you're only a man." (God's Word Translation)

  Yes, Jesus claimed to be God.

  -------------------------------------------------------------------------------

  JESUS IS THE SON OF GOD. JESUS IS GOD.

  YOU ARE INVITED TO FOLLOW MY BLOG. http://steve-finnell.blogspot.com

  ВідповістиВидалити